Ćwiczenia w wodzie na odchudzanie

Ćwiczenia na basenie

Jednym z popularniejszych typów aktywności ruchowej stają się zajęcia w wodzie. Dlaczego? Otóż pływanie na basenie wskazane jest dla każdego niezależnie od wieku i kondycji. To również znakomita forma ćwiczeń dla wszystkich, którzy się odchudzają!

Siła wyporu wodysprawia, że ciało staje się lżejsze i łatwiej jest wykonywać ćwiczenia. Dzięki temu nasze stawy nie są przeciążane, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Dodatkowo opór wody powoduje, że wszystkie ruchy wykonywane przez nas wymagają większego nakładu energii, co oznacza więcej spalonych kalorii – przez 45 minut ćwiczeń w wodzie spala się około500 kcal.

Jeśli tylko lubisz wodę jest to naprawdę idealny sposób na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów oraz wzmocnienie wielu partii mięśniowych. Dla pań napewno interesującą wiadomością będzie to, że ćwiczenia w wodzie pomagają walczyć z cellulitem. Jeśli nie umiesz, lub nie lubisz pływać są także inne alternatywy jak naprzykład aqua aerobic – połączenie aerobicu i pływania, aqua zumba – fitness w wodzie przy muzyce latynoskiej, aqua jogging , aqua joga czy hydrospinning – jazda na rowerze w wodzie.

Podsumujmy zatem – ćwiczenia w wodzie i/lub pływanie pozwalają spalić tkankę tłuszczową, wzmocnić mięśnie, wyrzeźbić sylwetkę, pozbyć się cellulitu, są przy tym jedną  z bezpieczniejszych form aktywności fizycznej. Na basenie nie pocisz się. Wysiłek fizyczny wzmaga produkcję endorfin które odpowiadają za nasze dobre samopoczucie, a także likwkidują napięcie oraz stres.

Pamiętaj jednak o jednym – większość poztywynych efektów jakie przynoszą ćwiczenia w wodzie nie będą od razu widoczne.  Jak się już zapiszesz, chodź na zajęcia regularnie, dwa – trzy razy w tygodniu. Po dwóch miesiącach napewno zobaczysz różnicę.

Podstawowe ćwiczenia aqua:

  • Marsz w wodzie – zanurzamy się w wodzie po szyję.Zaczynamy maszerować w miejscu unosząc wysoko kolana i jednocześnie wymachujemy na przemian rękoma zgiętymi w łokciach. Ćwiczenie powtarzamy przez conajmniej 3 minuty. Jest to świetny trening nie tylko na wyszczuplanie, ale również na poprawienie krążenia i wydolności oddechowej.
  • Przeskoki z nogi na nogę – w zanurzeniu conajmniej po pas, przeskakujemy z jednej nogi na drugą. To proste ćwiczenie, które może być wykonywane na zakończenie zajęć, ponieważ nie jest bardzo wyczerpujące. Ćwiczenie również wykonujemy co najmniej 3 minuty.
  • Pajacyki – Jest to ćwiczenie, które pozwoli nam uaktywić wszytkie partie ciała. Wykonujemy  je w ten sam sposób co na ziemi, z tą różnicą, że ręce podnosimy do wysokości ramion, aby nie wyjmować ich z wody. Pajacyki w wodzie pozwolą ci poprawić koordynację ruchową i spalić sporo kalorii.

Agnieszka Nowak